Aptauja: influenceru mārketings Latvijā

Nesen veicām aptauja zīmolu pārstāvju starpā, lai noskaidrotu, cik apzināti un stratēģiski tiek organizēts influenceru mārketings: pēc kādiem kritērijiem influenceri tiek izvēlēti, kādi rīki tiek izmantoti influenceru pārvaldīšanā, kā arī kādas ir galvenās problēmas un izaicinājumi influenceru mārketingā Latvijā.

Kopumā aptaujā piedalījās 42 zīmolu pārstāvji, no kuriem vairākums, gandrīz 30% pārstāvēja skaistumkopšanas jomu un aģentūras, kas ir diezgan pašsaprotami, jo šīs nozares visaktīvāk darbojas ar influenceru mārketingu.

Promoty influenceru mārketinga aptauja
Promoty infuenceru mārketings industrijas

Instagram vēl joprojām ir populārākā platforma influenceru mārketingā 

Visticamāk, nav pārsteigums, ka galvenā platforma influenceru mārketingā vēl joprojām ir Instagram – tā norādīja gandrīz 60% aptaujāto. Otro un trešo vietu dala Facebook un Youtube, aiz kuriem seko TikTok un blogi.

Influenceru mārketings aptauja Latvijā Instagram

Līdzīgi dati atspoguļojas arī globālās aptaujās: Influenceru Mārketinga “Hub” aptauja apstiprināja, ka vairākums, 68% zīmola pārstāvju veic sadarbības ar influenceriem Instagram. Tam sekoja TikTok ar 45% aptaujāto.

Latvijā šī tendence arī pamazām sāk parādīties un TikTok kļūst arvien populārāka platforma influenceriem, un varam teikt, ka nākotnē tai būs ievērojama nozīme.

Visizplatītākais mērķis: veicināt zīmola atpazīstamību 

Zīmola atpazīstamības veicināšana, pārdošanas apjomu palielināšana un zīmola tēla veidošana ir visizplatītākie mērķi influenceru mārketingā. Informēšana par kādu specifisku produktu vai produktu grupu, kā arī satura iegūšana ir mazāk populāri mērķi pēc aptaujas datiem.

Panākt zīmola atpazīstamību (47.6%)

Palielināt pārdošanas apjomus (28.6%)

Veidot zīmola tēlu (14.3%)

Līdz ar to loģiski, ka, lai noteiktu influenceru kampaņas efektivitāti galvenokārt tiek ņemti vērā tādi rezultāti kā sadarbības ierakstu sasniedzamība (reach) un iesaiste (engagement) (31%), kā arī izmantoto atlaižu kodu skaits (11.9%), lai novērtētu ietekmi uz pārdošanas apjomiem.

Lai izmērītu sadarbības ietekmi uz zīmola atpazīstamību, uzņēmumu pārstāvji arī skatās uz jauniem sekotājiem un apmeklējumiem zīmola Instagram kontā, kā arī jaunus meklējumus Google un mājas lapas apmeklējums. 

👉🏼Lasi vairāk: Kā izmērīt influenceru mārketinga rezultātus?

Infuenceru mārketinga rezultāti aptauja

Pārsteidzoši, viedokļi par to uz kuriem rādītājiem (jauniem sekotājiem un apmeklētājiem zīmola Instagram kontā, pārdošanas apjoma pieaugumu, interesi par specifiskiem produktiem) influenceru mārketingam ir vislielākā ietekme krasi atšķīrās. Tomēr, vidējais vērtējums bija diezgan līdzīgs. Mēs varam pieņemt, ka influenceru mārketinga ietekme atšķiras dažādiem zīmoliem un produktiem, ņemot vērā kampaņas mērķi. 

Vairums zīmolu saturu savam Instagram veido paši

Galvenokārt ir trīs veidi, kā zīmoliem tikt pie sociālo mediju satura/vizuāļiem: veidot materiālu pašiem, izmantot bildes no krātuvēm (stock) vai dalīties ar lietotāju (arī influenceru) radītu saturu. Lietotāju radītais saturs paliek arvien populārāks, jo tā ir iespēja iegūt unikālu, autentisku un augstas kvalitātes foto un video materiālu saviem sociālo mediju kontiem.

Vairums aptaujāto (73.8%) minēja, ka saturu zīmola sociālajiem kontiem veido paši. Tikai 5% atzina, ka dalās ar influenceru radīto saturu, kas ir ļoti mazs procents, ņemot lietotāju radītā satura potenciālu.

Influenceru mārketings saturs

Influenceru mārketingam atvēlētais budžets atkarīgs no zīmola un kampaņas

Daļai uzņēmumu šī ir konfidenciāla informācija, kuru nedrīkst izpaust, tomēr vairums minēja, ka atvēlētais budžets influenceru mārketingam ir 5-10% no kopējā mārketinga budžeta. Daži minēja, ka budžets ir noteikts kampaņveidīgi, piemēram, 100-500 eiro uz kampaņu vai arī, ka sadarbojas ar influenceriem tikai barterī, apmaiņā pret produktiem vai pakalpojumiem. Zīmolu pārstāvji arī atzina, ka budžets ir atkarīgs no konkrētās kampaņas un tās mērķa.

Sadarbības tiek pārvaldītas uzņēmuma iekšienē ar e-pasta palīdzību

Lielākā daļa, 81% aptaujāto pārvalda influenceru mārketingu uzņēmuma iekšienē un tikai 2% sadarbojas ar aģentūru, kura palīdz ar influenceru mārketingu.

40.5% aptaujāto meklē un uzrunā influencerus paši, 26.2% atrod influencerus Promoty, un 14.3% sadarbojas ar influenceriem, kuri zīmolus uzrunā paši.

Pārsteidzoši, gandrīz puse aptaujāto (47.6%) kā galveno rīku influenceru sadarbību pārvaldīšanai izmanto e-pastu. Vienāds skaits aptaujāto (33.3%) izmanto Promoty platformu un Excel.

Influenceru mārketinga pārvaldīšana

Influencera sekotāju skaitam vairs nav tik liela nozīme

Mēs lūdzām aptaujātos norādīt 3 galvenos kritērijus, pēc kuriem tie izvēlās satura veidotājus sadarbībām. Vairums aptaujāto (85.7%) norādīja kā galveno kritēriju influenceru atlasē influencera satura atbilstību zīmolam. Otrajā vietā ierindojās influencera bilžu un video kvalitāte (61.9%) un trešajā influencera iesaistes rādītājs (engagement), to norādīja 59.5% aptaujāto. Influencera vērtības (52.4%) un Influenceru sekotāju demogrāfija (atrašanās vieta, vecums, dzimums utt.) (47.6%) arī tika norādīti kā svarīgi kritēriji  influenceru atlasē. Tikai 6. Vietā ar 35.7% aptaujāto ierindojās influencera sekotāju skaits.

Influenceru atlase aptauja

Korektai sadarbību atzīmēšanai būtu jāpievērš lielāka uzmanība

Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs (PTAC) ir izstrādājis noteikumus influenceriem par pareizu sadarbību atzīmēšanu sociālajos tīklos, lai nenotiktu patērētāju maldināšana. Tēmturi #reklāma #apmaksāts #apmaksātasadarbība ir obligāti jānorāda sadarbības ierakstos, un tā ir ne tikai paša influencera, bet arī zīmola atbildība.

Aptaujā noskaidrojām, kuriem apgalvojumiem zīmolu pārstāvji piekrīt visvairāk:

Cenšamies paturēt prātā, ka tas tiek atzīmēts pareizi, taču nav tik svarīgi (42.9%)

Ļoti svarīgi: mēs vienmēr skatāmies, vai sadarbība atzīmēta pareizi (35.7%)

Nepievēršam tam uzmanību (11.9%)

Atbildība par pareizu sadarbības satura atzīmēšanu sociālajos tīklos ir jāuzņemas arī uzņēmumiem, līdz ar to, secinām, ka šajā jomā vēl ir kur augt, jo par ļoti svarīgu to atzina tikai 35.7% aptaujāto.

Problēmas: pārāk reklamizēts saturs un grūtības izmērīt rezultātus

Par lielākajām problēmām influenceru mārketingā tika atzīts pārāk reklamizēts saturs (bildes, video, apraksti), kā arī grūtības izmērīt rezultātus. Tā norādīja 57.1% aptaujāto.

Nedaudz mazāk aptaujāto (54.8%) satraucas par influencera sekotāju kvalitāti jeb pirktiem sekotājiem un “likes”, bet prieks redzēt, ka tieši influencera iesaistes rādītājs jeb engagement tika norādīts kā svarīgs kritērijs influenceru atlasē, kas nozīmē, ka šai problēmai tiek pievērsta uzmanība.

Nepietiekama komunikācija (33.3%) un zemas kvalitātes saturs (31%) arī tika norādītas kā vērā ņemamas problēmas. Interesanti, ka šķietami izplatīto problēma par termiņu neievērošanu no influenceru puses tika minēja tikai 7.1% aptaujāto.

Influenceru mārketinga rezultāti problēmas

Kopumā aptaujātie zīmolu pārstāvji jūtas visai pārliecināti par influenceru mārketingu – 40.5% norādīja vērtējumu 3 un 28.6% 4 skalā līdz 5. Tomēr vairāki aptaujātie norādīja, ka trūkst zināšanas par influnceru mārketinga stratēģiju.

Kā pareizi iekļaut tos kopējā mārketinga stratēģijā, izvēlēties vienu vai vairākus, cik bieži mainīt, kā izvērtēt, ar kuru ir vērts turpināt sadarbību, ar kuru ne, kā uzrunāt top influencerus.

Latviešu influenceri, kuri tiek uzskatīti par īpaši vērtīgiem

🤍 Monta Sofija Priede (@monta_priede)

Monta Sofija tika izcelta ar sava satura kvalitāti, dabiskumu un autentiskumu

Monta Sofija Priede influenceri Latvijā

🤍 Eleonora Asare (@eleonoraasare)

Eleonoras saturs vienmēr ir kreatīvs un kvalitatīvs

Latviešu mikroinfluenceri Eleonora Asare

Vairums aptaujāt tomēr atzīst, ka nav tādu influenceru, kuri der visiem, katrs zīmols ir specifisks ar savu mērķauditoriju.

Nav tādu viennozīmīgi vērtīgu vai nenozīmīgu influenceru, katrai nozarei, zīmolam un auditorijai atbilstošāks būs cits pasniegšanas stils, personība, kas to dara, un satura formāti.

Pie zīmoliem, kuri Latvijā veiksmīgi darbojas ar influenceru mārketingu tika minēti Wolt, IKEA, Lidl un About You.

Kopsavilkums

  • Instagram vēl joprojām ir galvenais kanāls influenceru mārketingā;
  • Galvenie mērķi influenceru mārketingā ir zīmola atpazīstamības veicināšana, pārdošana apjomu celšana un zīmola tēla veidošana;
  • Galvenokārt tiek mērīta sasniedzamība (reach), iesaiste (engagement) un ietekeme uz pārdošanu ar personalizēto atlaižu kodu un saišu palīdzību;
  • Influenceru mārketinga atvēlētais budžets variē, daļai uzņēmumu tie ir 5-10% no kopējā mārketinga budžeta, citi budžetu nosaka kampaņveidīgi, bet daži sadarbojas ar influenceriem tikai uz bartera principa apmaiņā pret bezmaksas produktiem vai pakalpojumiem;
  • Lielākā daļa, 81% aptaujāto pārvalda influenceru mārketingu uzņēmuma iekšienē un tikai 2% sadarbojas ar aģentūru, kura palīdz ar influenceru mārketingu;
  • Pārsteidzoši, gandrīz puse aptaujāto (47.6%) kā galveno rīku influenceru sadarbību pārvaldīšanai izmanto e-pastu. Vienāds skaits aptaujāto (33.3%) izmanto Promoty platformu un Excel;
  • Galvenie kritēriji influenceru atlasē ir satura atbilstību zīmolam (85.7%), influencera bilžu un video kvalitāte (61.9%) un iesaistes rādītājs (engagement) (59.5%). Tikai 6. Vietā ar 35.7% aptaujāto ierindojās influencera sekotāju skaits;
  • Par lielākajām problēmām influenceru mārketingā tika atzīts pārāk reklamizēts saturs un grūtības izmērīt rezultātus, tā norādīja gandrīz 60% aptaujāto.

Vairāk par šo tēmu: