Ilgtermiņa influenceru sadarbību ieguvumi

Influenceru mārketings aug neaptveramā ātrumā: ja pagājušajā gadā tā tirgus bija 8 biljonu dolāru vērtībā, tad līdz 2022. gadam paredzēts, ka tas būs palielinājies, pat līdz 15 biljoniem dolāru.

Straujā izaugsme ir novedusi pie pārmaiņām: tas kas influenceru mārketingā strādāja pāris gadus atpakaļ, šobrīd var vairs nestrādāt. Ja kādreiz populārākas bija īstermiņa, vienreizējas sadarbības ar influenceriem, tad tagad popularitāti ir izpelnījušās sadarbības vērstas uz ilgtermiņu.

Šim ir visai pašsaprotams iemesls: ilgtermiņa sadarbības ir izdevīgākas gan uzņēmumam, gan influencerim, tās prasa mazāk laika, izskatās uzticamākas un galu galā nes labākus rezultātus. Zemāk apskatīsimies kāpēc! 👇🏼

1. Vairāk saskarsmes punktu ar potenciālajiem klientiem 

Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ pamēģināt ilgtermiņa sadarbības ar influenceriem slēpjas tajā, ka šādi tiek radīti vairāki saskarsmes punkti ar potenciālajiem klientiem.

Saskarsmes punkts var būt ieraksts Instagram, reklāma Facebook, vides reklāma autobusa pieturā vai zīmola pieminēšana “podkāstā” – jo vairāk klients par zīmolu dzirdēs, jo lielāka iespēja, ka viņš izdarīs pirkumu.

Ja salīdzina ar situāciju pāris gadus atpakaļ, tad tagad patērētājiem nepieciešams daudz ilgāks laiks, pirms tiek veikts lēmums par pirkumu. Piemēram, 2015. Gadā pietika ar vienu vai diviem ierakstiem, lai pārliecinātu potenciālo klientu par pirkumu. Mūsdienās jau nepieciešami aptuveni 8 saskarsmes punkti (atkarībā no produkta kategorijas un cenas), pirms mēs veicam lēmumu par produkta vai pakalpojuma iegādi.

Piemēram, zīmols vienojas ar influenceri par sadarbību sešu mēnešu garumā, kuru laikā satura vadītājam jāpublicē divi “posti” un četri “story” Instagram katru mēnesi, kas rezultētos 36 saskarsmes punktos starp zīmolu un klientu pusgada laikā. Šis var šķist daudz, taču, ņemot vērā, cik daudz, satura influenceris publicē katru nedēļu, tā būtu tikai maza daļiņa no kopbildes.

Bet kādēļ svarīgi, ka šis klients tiek sasniegts caur vienu un to pašu satura veidotāju?

2. Ilgtermiņa sadarbības ir uzticamākas 

Ja influenceris nepārtraukti sadarbojas ar dažādiem zīmoliem, viņa sekotāji, visticamāk, neatcerēsies nevienu no tiem. Turklāt, ja influenceris reklamēs vienu zīmolu šodien, un konkurentu produktu rīt, tas radīs neuzticību no sekotāju puses, kā arī nākotnē šī influencera rekomendācijas vairs netiks uztvertas nopietni.

“Piemēram, viens no maniem personīgajiem mērķiem: ja maniem sekotājiem jautātu, kuri ir mani mīļākie zīmoli vai restorāni, viņi noteikti zinātu atbildes uz abiem jautājumiem,” stāsta Igauņu satura veidotāja Anni Rahula. “Ja influenceris dalīsies ar kaut ko savā Instagram kontā tikai vienreiz, tas ātri tiks aizmirsts. Ja tā jau ir daļa no influencera dzīvesveida, tad tas paliks atmiņā.”

Ja influencerim ir ilgtermiņa sadarbība ar zīmolu, viņš, visticamāk, izmantos šī zīmola preces vai pakalpojumus ikdienā un dalīsies ar to savos sociālajos tīklos. Pirmkārt, šāda rekomendācija no influencera puses būs ticamāka, otrkārt, šis zīmols labāk paliks atmiņā. Rezultātā, šādā veidā daudz lielāka iespēja, ka influencera sekotāji arī vēlēsies šo produktu vai pakalpojumu pamēģināt.

3. Radošā brīvība abām pusēm

Satura radītājs, kurš ir lojāls zīmolam, zinās zīmola vērtības, mērķus un stāstu, ko šis zīmols vēlas pasniegt – līdz ar to satura radīšana būs daudz brīvāka un saturs izskatīsies dabiskāks. Turklāt, satura veidotajam būs daudz labāka izpratne par vīziju, stilu, ziņu, toni utt., ko zīmols sagaida.

No otras puses, ilgtermiņa sadarbībās ir lielāka iespēja izpausties un eksperimentēt ar dažādām, idejām tās ietvaros. Vienreizējām sadarbībām, zīmoliem bieži vien nav drosmes pamēģināt ko jaunu, jo nav pārliecības par rezultātiem. Ilgtermiņa sadarbības dod iespēju pamēģināt jaunas idejas un plānot nākotnes sadarbības balstoties uz tām idejām, kuras bijušas veiksmīgas.

Paturi prātā, ka nekad nevajadzētu satura veidotāju pārāk ierobežot: teikt precīzi kādam saturam jāparādās, jo tādā veidā saturs izskatīsies nedabisks un neticams viņa sekotājiem.

4. Ietaupi laiku un naudu

Kā jau minējām iepriekš, ilgtermiņa sadarbību partneri jau zina zīmola ekspektācijas un mērķus. Tādā veidā, sadarbība ir vienkāršāka un aizņem mazāk laika – nav nepārtraukti jāmeklē jauni satura veidotāji un jāvienojas ar viņiem par kampaņas nosacījumiem!

Šis ir īpaši svarīgi produkta kampaņās jeb barteros, kad jāņem vērā arī produkta sūtīšanas un saņemšanas laiks. Ilgtermiņa sadarbībā influenceris produktu jau būs saņēmis un varēs turpināt radīt par to saturu bez liekas gaidīšanas. Tāpat arī zīmolam nav jāpavada laiks produktu izsūtot.

Izmantojot influenceru mārketinga platformu kā Promoty, kur satura pieprasīšana un maksājumi ir automātiski, sanāk laiku ietaupīt vēl vairāk. Promoty vari pieprasīt vairākus “post” un “story” kampaņas ietvaros, atzīmējot datumus, kad tie nepieciešami.

Influenceru mārketings ilgtermiņa sadarbības

5. Influenceri dod priekšroku ilgtermiņa sadarbībām

Satura publicēšanas grafiki (piemēram, influenceris publicē 2 “postus” un 6 “story” katru mēnesi) tiek novērtēti arī no influenceru puses, jo tā viņi var labāk organizēt savu darbu labāk. Tā kā influenceru darbs pārsvarā ir uz projektu bāzes, tad ilgtermiņa sadarbības tiem dod, stabilitātes sajūtu. Šis arī rada lielāku motivāciju veidot labāko iespējamo saturu, lai sadarbība turpinātos.

Bez tam, liela daļa influenceru dod priekšroku ilgtermiņa sadarbībām ar zīmoliem, kurus tie jau izmanto – tādā veidā esot godīgi pret saviem sekotājiem un nesot labākus rezultātus.

Kā atrast ilgtermiņa sadarbības partnerus?

Labākā stratēģija būtu sākt ar vienu lielāku kampaņu, kuras ietvaros izvēlēts pietiekams skaits influenceru un pēc tam izvērtēt katra influencera rezultātus un izvēlēties labākos no tiem. Te ļoti labi strādās 80/20 likums, izvēloties 20% no infuenceriem, kuri ienesa labākos rezultātus ilgtermiņa sadarbībām.

Tomēr ne vienmēr var izdarīt secinājumus tikai no viena ieraksta Instagram – kā minējām iepriekš viens saskarsmes punkts, visticamāk, nenesīs rezultātus. Turklāt, dažreiz saturam nav tik labi rezultāti dēļ Instagram algoritmiem, jo nav bijis pareizais vizuālis, publicēšanas laiks utt. Ticam, ka ir vērts dot satura veidotājam vairākas iespējams pirms izdarīt secinājumus par rezultātiem.

Pēc tam sākas nepārtraukta izvērtēšana un optimizācija, kur vari aizvietot tos influencerus, kuri nav nesuši labus rezultātus vai, veidojuši kvalitatīvu saturu, un turpināt strādāt ar tiem, kuri ir. Gluži kā sporta komandā, kur katram ir, jādod savs pienesums.

Noteikti ir vērts pieminēt ilgtermiņa sadarbības iespēju savā kampaņas aprakstā. Ja Tu uzreiz minēsi, ka influenceri ar laākajiem rezultātiem tiks izvēlēti ilgtermi;na sadrbībai, viniem bus vēl lielaka motivacija censties.

Noteikti nedrīkst aizmirst, ka, lai iegūtu labākus rezultātus, ir jādod atgriezeniskā saite arī influenceriem, lai viņi zina, ko uzlabot.

“Tikai 5% no maniem sadarbības partneriem dod man ziņu par to, kādi rezultāti bija kampaņai – pat pēc dalīšanās ar personalizēto atlaižu kodu, kur var ļoti precīzi noteikt kādi, bija rezultāti,” atzīst Igauņu satura veidotāja Anni Rahula.

Noslēgumā, lai arī īstermiņa sadarbības un kampaņas var būt brīnišķīgas, ilgtermiņa sadarbības būs uzticamākas, radīs vairāk saskarsmes punktus ar klientu un palīdzēs ietaupīt laiku.

Ja Tu vēlies parunāt par to, kā igtermiņa sadarbības varētu palīdzēt Tavam zīmolam, raksti mums vai rezervē laiku videozvanam!

Piemēram, Latviešu influencerim ar 10 tūkstošiem sekotāju un 5% iesaistes līmeni būs 500 aktīvi sekotāji, līdz ar to ieraksta cena būs ap 100 € -  bet protams, šo arī nosaka satura kvalitāte, sadarbību biežums un citi faktori. Vērts paturēt prātā, ka cenas dažādās valstīs atšķiras, kad tiek veidotas starptautiskas sadarbības, vērts pievērst uzmanību vietējam cenu līmenim attiecīgajā valstī.

influenceru kampaņas izmaksas Promoty

Atlīdzība ar produktiem vai pakalpojumiem jeb barteris

Produkta kampaņas, kur influencerim tiek atlīdzināts ar produktiem vai servisiem, e-veikala kredītiem vai dāvanu karti/grozu ir īpaši veiksmīgas, jo prasa mazāku ieguldījumu un nodrošina labāku atdevi (ROI) vairumā gadījumu.

Otrkārt, produkta kampaņas piesaista influencerus, kuriem patiešām interesē zīmola produkti un iespējams tos jau izmanto savā ikdienā, līdz ar to priecājas tos ieteikt saviem sekotājiem - šādas sadarbības rezultējas godīgā un autentiskā saturā, kurš nodrošina labus rezultātus.

Piemēram, viena no veiksmīgām Promoty kampaņām ir Sutu's influenceru kampaņa, kuras ietvaros influenceriem tika atlīdzināts ar bambusa salmiņiem. Lai arī šis produkts ir ar salīdzinoši zemu cenu, vairāk, kā 400 satura veidotāji kampaņai pieteicās, tai skaitā influenceri ar 100 tūkstošu sekotāju - viņu vērtības sakrita ar ideju, ka jāatbrīvojas no plastmasas salmiņiem, lai palīdzētu ar vides piesārņojumu. Bieži vien Tava zīmola vērtības var uzrunāt influenceri vairāk kā naudiska atlīdzība!

Sutu bambusa salmiņi Promoty influenceru mārketinga kampaņa

Kad jāpieņem lēmums par atlīdzības veidu influencerim, padomā par to, kāda ir tavu produktu vai pakalpojumu vērtība un kā tā atbilst influenceriem, kurus iztēlojies savai kampaņai. Piemēram, ja vēlies galvenokārt strādāt ar mikro-influenceriem ar 1 000 - 5 000  sekotāju, veiksmīgai kampaņai produkta vērtībai jābūt no 10 - 50 eiro. Ja produkta vērtība ir zemāka, tad vērts apsvērt naudas kampaņu.

Balstoties uz mūsu pieredzi Promoty, varam teikt, ka kampaņas, kuras piedāvā zemas vērtības produktus (zem 10 eiro), visticamāk, nebūs veiksmīgas, jo kvalitatīvs influenceru darbs būtu vērts vairāk.

9. Kā mērīt influenceru mārketinga rezultātus?

Pēdējais un arī svarīgākais solis jebkurai influenceru mārketinga kampaņai ir tās analīze un rezultātu noteikšana: tas palīdzēs gan noteikt, cik kampaņa bijusi veiksmīga, gan arī to, kuri satura veidotāji ienesa labākus rezultātus kā arī kādus influencerus izvēlēties un kādu budžetu noteikti nākamajai kampaņai.

Influenceru mārketinga kampaņas rezultātu mērīšana pirmkārt atkarīga no kampaņas mērķa: ja mērķis bija iegūt zīmola atpazīstamību, tad galvenokārt jāpievērš sasniedzamības rādītājiem (reach, impresijas). Taču, ja mērķis bija veidot zīmola imidžu, tad būtu jāfokusējas uz iesaistes rādītājiem: like un komentāru daudzumu un kvalitāti, iesaistes rādītāju, jaunu sekotāju pieplūdumu utt.

Visgrūtāk ir izmērīt influenceru mārketinga ietekmi uz pārdošanu - par šo influenceru mārketings bieži tiek kritizēts. Vairumā gadījumu tiek izmantota viena no šīm divām opcijām:

a) Izsekojamas saites, kuras influenceris var pievienot savā profilā vai “story”, izmantojot “swipe up” funkciju. Google Analytics zīmols var redzēt, cik daudz apmeklējumu nācis no influencera saites, vai veikti pirkumi un cik lieli.

b) Personīgie atlaižu kodi ļaus noteikt precīzi, cik daudz pirkumu katrs influenceris ienesis. Tā kā atlaižu kodi ir interesanti arī pašam influencerim un sekotājiem, šī ir abpusēji izdevīga sadarbība. Kā arī tas palīdz precīzāk izvērtēt rezultātu, jo iespējams sekotājs neieies e-veikalā caur konkrēto saiti, taču atlaižu kodu izmantos jebkurā gadījumā.

atlaižu kodi influenceru mārketings Promoty

Pēc pirmajiem sadarbību ierakstiem, turpinās nepārtraukta rezultātu izvērtēšana, kur vari izvērtēt ar kuriem influenceriem turpināt sadarbības ilgtermiņā un kuriem tomēr nē. Jāpatur prātā, ka pirmais ieraksts ne vienmēr var nest labākos rezultātus: patērētājiem nepieciešamai vidēji 7-8 saskarsmes punkti ar zīmolu, pirms tiek veikts lēmums par pirkumu, līdz ar to ir vērts pamērīt rezultātus ilgtermiņā.

Ar rezultātiem vajadzētu dalīties arī ar influenceriem, kuri piedalījās kampaņā. Diemžēl, zīmoli bieži vien to nedara: piemēram, Igauņu satura veidotāja Anni Rahula, atzīst, ka tikai 1/20 sadarbības partneriem ir dalījies ar viņu kampaņas rezultātos. “Pat tad, kad man ir bijis personalizēts atlaižu kods, pēc kura ļoti precīzi var noteikt rezultātus, rezultātus nesaņēmu”, saka Anni. “Saņemt atgriezenisko saiti ir ļoti svarīgi, lai nākotnē attīstītos kā satura veidotājs.”

Ja vēlies kampaņas statistiku vienuviet (reach, patīk, komentārus), iesakām pamēģināt Promoty influenceru mārketinga platformu, jo tas tiešām ir vērtīgi un pārskatāmi!

Promoty influenceru kampaņas rezultāti OPI

10. Influenceru mārketinga juridiskie aspekti

Tā kā gan influenceru, gan sociālo mediju mārketings ir relatīvi jaunas jomas, ir aktuāli dažādi ētiskie un normatīvie jautājumi.

Lai patērētājiem tiktu sniegta patiesa un skaidra informācija par publikāciju, par kuru influenceris saņēmis materiāla rakstura labumu (samaksu, dāvanu u.tml.), balstoties uz spēkā esošo komercprakses regulējumu, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) ir sagatavojis šādus ieteikumus:

  • Ierakstā jāiekļauj nepārprotama norāde par komerciālu sadarbību – tas var būt ieraksta tekstā vai pievienojot atbilstošus tēmturus (hashtags)
  • Jālieto kāds no šādiem tēmturiem: #apmaksats, #apmaksatareklama, #paidpartnership, #reklama, #sponsorets
  • Ierakstā vai tēmturos skaidri jānorāda arī sadarbības, reklāmas apmaksātāja vai dāvanas sniedzēja nosaukums

Īstenojot mārketinga pasākumus sociālo tīklu vidē gan reklāmas devējiem, gan satura veidotājiem ir pienākums ievērot normatīvo aktu prasības. Viens no svarīgākajiem tiesību aktiem šajā jomā ir Negodīgas komercprakses aizlieguma likums. Vienlaikus Reklāmas devējiem un Satura veidotājiem jārēķinās ar Reklāmas likuma un citām reklāmas jomas speciālo tiesību aktu prasībām. Tai skaitā svarīgi ir ņemt vērā:

  • tabakas izstrādājumu un citu  smēķēšanas produktu reklāmas aizliegumu;
  • alkoholisko dzērienu reklāmas prasības un ierobežojumus;
  • enerģijas dzērienu reklāmas prasības un ierobežojumus;
  • uztura bagātinātāju reklāmas prasības.

Īpaša uzmanība ir jāpievērš gadījumiem, kas saistīti ar bērniem adresētu reklāmu. Tāpat, sniedzot apgalvojumus par Produktu īpašībām, Reklāmas devējiem un Satura veidotājiem ir jāspēj pierādīt izmantoto apgalvojumu patiesību.

Kā var noprast pēc šī ieraksta influenceru mārketinga platforma kā Promoty atvieglo sadarbību veidošanu: tā palīdz gan ātrāk atrast influencerus, dod pārskatu par influenceru statistiku un datiem, samazina nepieciešamību pēc līgumiem, vienkāršo maksājumus un produktu sūtīšanu.

Turklāt, kampaņas izveide Promoty ir bez maksas, un Tu maksāsi tikai par saturu, kuru esi akceptējis. Bez influenceriem no Latvijas, Tu vari sadarboties arī ar Igauņu, Lietuviešu, Somu, Dāņu, Zviedru, Norvēģu un Nīderlandes influenceriem. Droši sāc te! 👇🏼

More on the topic