Influenceru mārketings 101

Influenceru mārketings ir viena no straujāk augošām mārketinga jomām: no 8 biljoniem dolāru 2020. gadā, tiek paredzēts, ka tas augs līdz 15 biljoniem dolāru 2022. gadā.

Kā izvēlēties zīmolam atbilstošus influencerus, kā tiem atlīdzināt un kā mērīt influenceru mārketinga rezultātus? Esam apkopojuši svarīgākos jautājumus un ieteikumus par influenceru mārketingu – lasi visu pēc kārtas vai dodies pa taisno uz sev interesējošo jautājumu!👇

  1. Kas ir influenceru mārketings?
  2. Vai influenceru mārketings derēs manam zīmolam?
  3. Ar ko sākt influenceru mārketingā?
  4. Kā atrast piemērotus influencerus?
  5. Kā izvēlēties perfektos influencerus savam zīmolam?
  6. Kā izveidot veiksmīgu influenceru kampaņas aprakstu?
  7. Kādi ir iespējamie influenceru sadarbību veidi?
  8. Kā atlīdzināt influencerim?
  9. Kā izmērīt influenceru mārketinga rezultātus?
  10. Influenceru mārketinga juridiskie aspekti

1. Kas ir influenceru mārketings?

Influenceru mārketings iet roku rokā ar divām citām mārketinga jomām: sociālo mediju un satura mārketingu. Kā jau var noprast pēc nosaukuma, influenceru mārketingā tiek veidotas sadarbības ar influenceriem, lai popularizētu uzņēmuma piedāvātos produktus vai pakalpojumus. Tieši tādēļ influenceru mārketings ir lielisks kanāls, lai popularizētu “no mutes mutē” mārketingu (word of mouth marketing).

92% patērētāju visapkārt pasaulei atzīst, ka uzticas draugu un ģimenes rekomendācijām vairāk kā tradicionālajam mārketingam. Šis arī ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ influenceru mārketings strādā: satura veidotājiem sociālajos tīklos ir cieša saite ar saviem sekotājiem. Turklāt, influenceriem bieži vien tiek piesekots tieši produkta vai servisa rekomendāciju dēļ.

Tā, kā influenceri pārstāv visdažādākās interešu nišas, caur tiem var lieliski, sasniegt specifiskas mērķa grupas. Latvijā ir ļoti daudz dzīvesstila influenceru, kas pārstāv plašu interešu spektru, taču ir arī satura veidotāji, kuri runā tikai par, piemēram, sportu vai ēdienu. Valstīs, kur influenceru mārketings aktuāls jau ilgāk, nišas influenceri ir ieguvuši savu popularitāti: piemēram, grāmatu blogeri vai jāšanas sporta entuziasti, kuriem seko cilvēki ieinteresēti šajā jomā.

fitkristin dāvanu serviss influenceru mārketings

Galvenais un ietekmīgākais kanāls influenceru mārketingā ir Instagram, gan ar ierakstiem jeb “postiem”, gan “story”. Visbiežāk influenceris izveido bildi vai video ar zīmola produktu vai pakalpojumu, dalās ar to savā profilā un saņem no uzņēmuma produktus vai naudu par šo sadarbību.

Nezināma produkta gadījumā, pirmie ieraksti radīs atpazīstamību un interesi. Nākamajā solī, influencera mērķis jau ir pārliecināt potenciālo klientu: iepazīstinot ar produktu, daloties savā pieredzē un atbildot uz sekotāju jautājumiem. Pēdējā solī, kad sekotāji jau ir gatavi izdarīt pirkumu, influenceris var dalīties ar personalizētu atlaižu kodu vai citu aicinājumu veikt pirkumu vai doties uz zīmola mājas lapu/e-veikalu. Instagram ir padarījis iepirkšanos vēl ērtāku pievienojot iepirkšanās opciju aplikācijā!

Influencera sekotāju skaits, ieinteresētība konkrētā jomā, uzticamība un ietekme uz saviem sekotājiem ir iemesli, kādēļ influenceru mārketings ir tik efektīva mārketinga metode.

Olga Rajecka Crystals By Emily influenceru mārketings sadarbība

2. Vai influenceru mārketings derēs manam zīmolam?

Pirmajā momentā var šķist, ka influenceru mārketings der tikai tā saucamajiem “instagramīgajiem” produktiem, kur izskatās skaisti bildēs: skaistumkopšanai, interjera dizainam un ēdināšanai.

Tai pašā laikā, viss atkarīgs no zīmola un influencera radošuma – mums ir bijušas veiksmīgas kampaņas arī bankām, tīrīšanas līdzekļiem, auto mazgātuvēm, dažādiem pasākumiem un pat dārza labiekārtošanai! Tieši tādēļ balstoties uz mūsu pieredzi, uzdrošināmies teikt, ka influeneru mārketings der ļoti plašam spektram jomu.

Protams, svarīgi paturēt prātā, kas ir jūsu mērķa auditorija. Tā kā sociālos medijus patērē jaunāki cilvēki – piemēram, Instagram vairākumā ir 25-34 gadus veci lietotāji, otrā grupa ir 18-24 un pēc tam seko 35-44, līdz ar to influenceru mārketings Instagram, būs atbilstošāks produktiem, kuru auditorija ir gados jaunāka.

“Tai pat laikā, tā arī ne vienmēr ir taisnība – ārzemju Instagram var atrast satura veidotājus pensionārus, kuri runā par sev aktuālām tēmām” saka Piia Õunpuu, kura ir koordinējusi vairākas influenceru mārketinga kampaņas lielākiem zīmoliem PR Strategies aģentūras ietvaros. “Līdzīgi, influenceri arī runā par biznesu, kā piemēram LinkedIn platformā, kas ir noderīgi, kad uzņēmuma produkts vai pakalpojums ir paredzēts uzņēmumiem.”

Dzimuma sadalījums starp Instagram lietotājiem ir visai līdzīgs – pretstatā populāram pieņēmumam arī vīrieši aktīvi izmanto Instagram platformu.

3. Ar ko sākt influenceru mārketingā?

Veiksmīga influenceru mārketinga pamatā ir pārliecināties:

  • kas ir Tavs zīmols un kāda ir tā pievienotā vērtība – ja Tev tas nebūs skaidrs, tad arī influencerim to būs neiespējami izstāstīt, kur nu vēl viņa sekotājiem;
  • kas ir Tava mērķa auditorija – jo labāk to zināsi, jo vienkāršāk būs saprast ar kuriem satura veidotājiem sadarboties;
  • kāds ir galvenais kampaņas mērķis – vai tas ir palielināt pārdošanas apjomus, iegūt kvalitatīvu saturu sociālajiem tīkliem, piesaistīt jaunus sekotājus, palielināt mājas lapas vai e-veikala apmeklējumu vai kaut kas cits. Sadarbības struktūra, influenceru izvēle, kā arī rezultātu mērīšana būs atkarīga no tā;
  • kādi ir galvenie veiktspējas rādītāji (KPI) – katrā kampaņā tikai vienam rādītājam būtu jābūt fokusā: ja vienas kampaņas mērķis ir gan palielināt pārdošanu, gan zīmola atpazīstamību, gan palielināt Instagram sekotāju skaitu, tad, visticamāk, rezultāti būs nekādi.

☝🏼 Kad ir skaidrs par pamatlietām, tad jau var sākt strādāt ar savu influenceru mārketinga stratēģiju detalizētāk: ar kādiem satura veidotājiem vēlies sadarboties, cik daudz, kāda veida saturu un cik bieži viņiem jāpublicē, kā arī kāds būs Tavs influenceru mārketinga budžets.

Pirms apstiprināt izvēlētos influencerus, svarīgi sev nodefinēt, kādi būs kritēriji, pēc kuriem vadīsieties influenceru izvērtēšanā. Piemēram, vai tie būs iesaistes rādītāji (engagement), atbilstība auditorijai, influencera intereses vai vērtības, bilžu un ierakstu kvalitāte vai kas cits. Nākamajā sadaļā parunāsim vairāk par influenceru atlasīšanu!

Stratēģijas ietvaros ir vērts padomāt arī par termiņiem. Lai arī vienreizējas sadarbības ir labs veids, kā iegūt redzamību sociālajos tīklos īstermiņā (piemēram, uz konkrētiem svētkiem), ilgtermiņa sadarbības var strādāt labāk: tās būs uzticamākas, ērtākas abām pusēm kā arī prasīs mazāk laika un resursus.

Tā kā pārdomāta stratēģija ir viens no svarīgākajiem aspektiem veiksmīgai kampaņai, esam apvienojuši influenceru mārketinga stratēģijas darba lapu, kuru vari lejupielādēt un pēc kuras vadīties!

Tai pašā laikā, pavisam dabiski ir, ja stratēģija laika gaita mainās: piemēram, Wolt mārketinga vadītāja Latvjā minēja, ka ienākot Latvijas tirgū, Woltam bija svarīgi informēt pēc iespējas vairāk cilvēku par šādu jaunu aplikāciju. Līdz ar to sākotnēji stratēģija bija izmantot personalizētus atlaižu kodus: gan influenceris, gan sekotājs, izmantojot atlaižu kodu, tika pie Wolt kredītiem.

Vēlāk, kad zīmols jau bija atpazīstamāks, stratēģija fokusējās uz “bailēm palaist garām” jeb FOMO (fear of missing out): Wolt bija redzams visur, lai radītu sajūtu, ka visi pasūta Wolt un Tu noteikti arī nevēlies to palaist garām.

4. Kā atrast piemērotus influencerus?

Ir vairāk veidi kā atrast potenciālos sadarbības partnerus: pirmais, ko vari darīt ir pameklēt starp saviem klientiem un sociālo mediju sekotājiem; veikt izpēti Instagram vai arī piereģistrēties kādā no influenceru mārketinga platformām kā Promoty. 🙂

 

a) No saviem klientiem vai sociālo mediju sekotājiem

Visticamāk, Tu vēlies atrast influencerus, kuri jau iecienījuši Tavu produktu vai pakalpojumu un ir gatavi par to pavisam godīgi pastāstīt saviem sekotājiem. Visticamāk, atradīsi starp saviem klientiem kādu piemērotu influenceri! Papildus tam, paskaties savus sociālo mediju kontus: kuri ir tie cilvēki, kuri regulāri atzīmē Tavu zīmolu savās publikācijās un jau to iesaka saviem sekotājiem? Ja viņu sekotāji atbilst jūsu mērķauditorijai, tad ļoti iespējams šie būs perfektie sadarbības partneri.

b) No Instagram

Instagram Tu arī vari meklēt influencerus manuāli. Piemēram, piesekojot dažādiem tēmturiem vai lokācijām, kas atbilst Tava zīmola jomai. Ja Tev ir svarīgi atrast satura veidotājus konkrētā valstī, tad mēģini meklēt saturu šajā lokācijā ar tēmturiem #advertising, #influencer utt. attiecīgajā valodā.

Atbilstošus influencerus var meklēt arī instagram “explore” sadaļā vai konkurentu profilos. Nav vērts “zagt” influencerus no konkurentiem, taču, pilnīgi noteikti, tur vari meklēt iedvesmu, atrast piemērotus tēmturus vai citus cilvēkus ieinteresētus attiecīgajā jomā un uzsākt sarunu ar tiem.

c) Izmantojot influenceru mārketinga platformu

Manuāla influenceru meklēšana ir visai laikietilpīgs process – kad izveidojām Promoty, mums bija nepieciešamas vairāk kā 40 stundas, lai atrastu 100 atbilstošus satura veidotājus. Šis arī bija viens no iemesliem, kādēļ izveidojām Promoty!

Šādā platformā atbilstošus influencerus atrast ir pavisam ātri un ērti, varēsi atrast influencerus pēc lokācijas (valsts, pilsētas), sekotāju skaita, vecuma un citiem kritērijiem, kā arī redzēt influencera sekotāju demogrāfiju. Izveido kampaņu pāris minūtēs un atbilstošie, un ieinteresētie influenceri paši pieteiksies!

 

👉🏼 Lasi vairāk: Kā darbojas Promoty

Promoty influenceru mārketinga platforma

d) Satura veidotāji uzrunā zīmolu paši

Protams, var gadīties, ka influenceri vērsīsies pie jums paši ar sadarbības piedāvājumu. Šajā gadījumā jāpievērš uzmanī, vai satura veidotājs tiešām ir ieinteresēts jūsu zīmolā vai arī šādu pašu ziņu nosūtījis arī konkurentiem. Turklāt, noteikti vērts iečekot influencera saturu un auditorijas demogrāfiju, lai pārliecinātos, ka tas atbilst jūsu zīmolam.

5. Kā izvēlēties perfektos influencerus savam zīmolam?

Influenceru atlase ir viens no veiksmīgas kampaņas pamatnoteikumiem: ja zīmols atrod influencerus ar kuriem rezonē un kuriem ir atbilstoša auditorija, kampaņa, visticamāk, būs veiksmīga.

Šeit būs piecas lietas, kurām jāpievērš uzmanība, pirms akceptēt influenceri sadarbībai:

1. Influencera stāsts, intereses un vērtības

Pilnīgi noteikti ir vērts pievērst uzmanību par kādām tēmām influenceris runā un vai tas atbilst jūsu zīmola vērtībām: piemēram, ja satura veidotājs iepriekš uzsvēris, ka viņš piekopj videi draudzīgu dzīvesveidu, tad tāds būs atbilstošs sadarbības partneris jūsu eko zīmolam.

Piesakoties kampaņai Promoty, influenceri pievieno nelielu aprakstu ar savu motivāciju sadarboties kā arī ideju saturam – šis bieži vien palīdz izvērtēt, cik motivēts un atbilstošs zīmolam būs influenceris.

2. Satura kvalitāte

Ja Tavās interesēs ir izmantot influencera bildes tālāk zīmola kanālos, vērts pievērst uzmanību vai satura veidotāja vizuālais stils ir saskaņā ar jūsu zīmolu.

Piemēram, ja acīmredzami infuencera ieraksti ir tumšos toņos, uzņemti ar telefona kameru, ļoti maz ticams, ka sagaidīsiet saturu, kurš būs gaišs un perfektā kvalitātē. Ja zīmolam svarīgs konkrēts vizuālais stils un toņi, to arī vērts pieminēt kampaņas aprakstā, lai piesaistītu atbilstošus influencerus.

3. Iepriekšējās sadarbības

Noteikti jāpievērš uzmanība arī influencera saturam, ko radījis citu sadarbību ietvaros, kāds ir tā stils, un kvalitāte. Jo mazāk apmaksātu reklāmu influencera profilā, jo cītīgāk tas izvēlas sadarbības partnerus un jo autentiskāks būs radītais saturs. Svarīgi arī pievērst uzmanību, vai satura veidotājs nav iepriekš sadarbojies ar jūsu konkurentiem.

4. Instagram statistika

Lai arī sekotāju skaits ir kaut kas tāds, kas pirmais iekrīt acīs influencera profilā, tam nevajadzētu būt noteicošajam faktoram sadarbības veidošanā. Tieši pretēji, gan Latvijā, gan pasaulē arvien populārāki paliek tā saucamie mikroinfluenceri – influenceri ar Instagram sekotāju skaitu mazāku par 10 tūkstošiem.

Sadarbības ar mikro-influenceriem ir efektīvas galvenokārt dēļ savu sekotāju uzticamības un iesaistes: pētījumi rāda, ka mikroinfluenceru iesaistes līmenis ir par 60% augstāks kā citiem lielākiem influenceriem! Satura veidotāji ar mazāk sekotājiem parasti ir autentiskāki, viņiem ir mazāk sadarbību un līdz ar to arī lielāka ietekme pār saviem sekotājiem. Turklāt, mikroinfluenceru cenas ir pieņemamākas un viņi ir atvērti sadarboties arī barteros apmaiņā pret produktiem, kas nozīmē mazākas investīcijas un labāku ieguldījuma atdevi (ROI) jūsu zīmolam.

Papildus sekotāju skaitam, vērts paskatīties uz vidējo sasniedzamību (reach) un iesaistes līmeni (engagement) influencera saturam. Tas norāda, cik daudz “likes”, komentāri, cik daudz reizes saturs saglabāts un kāds ar to dalījies. Ja satura veidotāja iesaistes līmenis ir augsts, tas nozīmē, ka viņa saturs ir vērtīgs sekotājiem, kuri aktīvi iesaistās.

Tai pašā laikā, vērts paturēt prātā, ka jo vairāk sekotāju influencerim, jo zemāks būs iesaistes līmenis. 3-5% liels iesaistes līmenis lielākiem influenceriem būs labs, taču mikroinfluenceriem tam būtu jābūt augstākam.

5. Sekotāju kvalitāte

Papildus iesaistes līmenim, pievērs uzmanību arī komentāriem zem influencera ierakstiem: tas parādīs, cik kvalitatīvi ir viņa sekotāji un vai tiek veidotas atklātas sarunas un diskusijas.

Ja kampaņas mērķis ir piesaistīt auditoriju no specifiskām pilsētām – svarīgi pievērst uzmanību arī šim rādītājam, kāds ir influencera sekotāju sadalījums pa pilsētām, lai sasniegtu īsto mērķa auditoriju un sattiecīgi vēlamos rezultātus.

Ja nepieciešams labs pārskats par influencera sekotāju demogrāfiju, var influencerim lūgt atsūtīt ekrānšāviņu (screenshot) no sava Instagram profila statistikas. Izmantojot Promoty, šī informācija uzreiz būs pieejama pie katra influencera pieteikuma.

influenceru demogrāfija Promty influenceru platforma

6. Kā izveidot veiksmīgu influenceru kampaņas aprakstu?

Influenceru mārketinga kampaņas apraksts ir visaptverošs iztirzājums par kampaņu, ko zīmola pārstāvis pirms sadarbības nokomunicē influencerim. Parasti tas ietver kampaņas mērķi, termiņus, ekspektācijas un vadlīnijas satura veidotājiem.

Pārdomāts kampaņas apraksts palīdzēs izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem un pārliecināties, ka rezultāts atbildīs gaidām. Ja netiek veidots atsevišķs līgums, tad kampaņas apraksts var kalpot tā vietā: ja influenceris tam piekrīt rakstiski, viņš, visticamāk, ir kārtīgi iepzinies ar notiekumiem, un gatavs tiem sekot.

Balstoties uz Promoty pieredzi ar vairāk kā 2000 kampaņām 8 valstīs, esam apkopojuši dažus svarīgus punktus kampaņas apraksta veidošanā:

1. Iepazīstināšana ar zīmolu un tā produktu/pakalpojumu

Kampaņas apraksta ievads ir perfekta vieta, kur iepazīstināt ar savu zīmolu un radīt interesi influenceriem par sadarbības piedāvājumu un zīmolu. Parasti tas ir īsts apraksts par zīmolu: kas jūs esat un ko jūs pārstāviet. Uzsvērt zīmola vērtības arī ir noderīgi, lai influenceris izlemtu par sadarbību!

2. Kampaņas un tās mērku pārskats

Ļoti svarīgi uzsvērt kampaņas mērķi, lai influenceris var sagatavot atbilstošu aprakstu un aicinājumu saviem sekotājiem – aprakstā var tikt minēti kādi specifiski produkti, produktu īpašības, zīmols kopumā vai kāda kampaņa.

3. Sadarbības detaļas un noteikumi

Kampaņas aprakstā vērts pieminēt visas praktiskās detaļas:

  • Kuros sociālo mediju kanālos dalīties ar saturu;
  • Cik ierakstus (post) un “story” Tu sagaidi no influencera, vai sagaidi video, “reel”, bilžu formātā;
  • Vai saturs pirms publicēšanas jāiesniedz saskaņošanai;
  • Kāda ir influencera samaksa un ar kādiem noteiktumiem tā tiek izmaksāta?

Svarīgi noteikt termiņus jau sadarbības sākumā: kad saturam jābūt iesniegtam izskatīšanai, kad tas jāpublicē, kādā kārtībā utt. Šis palīdzēs influencerim organizēt savu darbu, rezultējoties kvalitatīvā un pārdomātā saturā.

4. Satura ekspektācijas

Šajā sadaļā tiek norādīts, kas satura veidotājam jāņem vērā veidojot savus ierakstus un “story”:

  • Kādiem jābūt vizuāļiem (kam jāparādās bildēs/video, noskaņa, toņi utt.);
  • Kas jāatzīmē ierakstā, kā pareizi norādīt sadarbību, ja nepieciešami kādi brīdinājumi utt.;
  • Tēmturi, saites, promo kodi utt., kam jābūt pieminētam ierakstā;
  • Sociālo mediju konti, kuri jāatzīmē publikācijā.

5. Satura izmantošanas tiesības

    Ja plāno influencera radīto saturu izmantot vēlāk savos sociālo mediju kanālos, to būtu labi jau norādīt kampaņas aprakstā.

    Ja izmanto influenceru mārketinga platformu kā Promoty, kampaņas apraksts būs tas ar ko sāksi: pēc tā influenceris izlems vai vēlas ar zīmolu sadarboties. Tieši tādēļ svarīgi, lai tas ir izsmeļošs un pievilcīgs influencerim – jo īpaši mazāk atpazīstamiem zīmoliem. Piemēram, Tu vari:

    • izmantot emojis, lai piešķirtu aprakstam vairāk emociju;
    • izmantot “bold” tekstu, lai uzsvērtu konkrētas apraksta daļās;
    • pievienot bildes, video un saites, lai influenceris labāk izprastu zīmolu un ekspektācijas;
    • pievienot jautājumu, uz kuru influenceirm jāatbild kampaņas pieteikumā.

    Promoty lietotājiem esam ievietojuši padomus kampaņas izveidē te.

    Johan Freitag Cēsu alus influenceru kampaņa Promoty apraksts

    7. Kādi ir iespējamie influenceru sadarbību veidi?

    Visizplatītākā sadarbības forma ir sponsorētie ieraksti influencera profilā, kuros satura veidotājs iepazīstina sekotājus ar zīmolu un tā piedāvātajiem produktiem/pakalpojumiem vai arī ieraksti, kur produkts “neuzkrītoši” parādās bildē.

    Produkta testēšana, atsauksmes un viedokļi. Tā kā mēs bieži sekojam influenceriem, lai uzzinātu par jauniem produktiem, iepazītos ar to atsauksmēm, šis ir viens no efektīvākajiem sadarbības veidiem. Tieši tādēļ influenceri bieži vien tiek iekļauti jaunu produktu vai pakalpojumu iepazīstināšanas kampaņās! Dalīšanās ar savu personīgo pieredzi vienmēr ieinteresēs sekotājus un papildus tam var satura veidotājam piedāvāt personalizētos atlaižu kodus, ar kuriem dalīties, lai veicinātu pārdošanu.

    Satura veidotāji produkta atsauksmēs bieži dalās “story” formātā, jo tādā veidā var brīvāk dalīties savās domās un pieredzē. Turklāt, influenceri ar vairāk kā 10 tūkstošiem sekotāju, var pievieno saiti uz e-veikalu vai mājas lapu ar “swipe-up” funkciju.

    Atlaižu kodi un citas pārdošanas stratēģijas. Promo kodi un personalizētas saites ir ērti veidi, kā sekot līdzi rezultātiem, kā arī piesaistīt pirkumus savam e-veikalam. Ja kods dod ievērojamu atlaidi, influenceris priecāsies ar to dalīties, jo tādā veidā iepriecinās savus sekotājus!

    Protams, šādā gadījumā influencerim nepieciešamas dalīties arī savā personīgajā pieredzē, lai tas neizskatītos pēc pārdošanas ieraksta. Piemēram, ja influenceris dalās ar online skaistumkopšanas veikala atlaižu kodu, ļoti labi strādā, ja viņš padalīsies ar saviem mīļākajiem produktiem no šī veikala – saturs izskatīsies dabiskāks, sekotāji saņems noderīgas rekomendācijas un e-veikala apgrozījums, visticamāk, celsies.

    Konkursi, kur influenceris saviem sekotājiem izspēlē kādu zīmola produktu vai pakalpojumu. No šāda veida sadarbības iegūst abas puses – bez zīmola popularizēšanas, gan influenceris, gan zīmols iegūs jaunus sekotājus, un influenceris būs ļoti atvērts šāda veida sadarbībai.

    Populārs arī koncepts, kad influenceris novirza savus sekotājus uz konkursu, kurš tiek organizēts zīmola profilā, izskaidrojot konkursa noteikumus un ieguvumus.

    Satura veidošana zīmola kanāliem. Tā kā liela daļa satura veidotāju rada, lieliskas kvalitātes foto un video saturu, šis ir perfekts rīks, kā iegūt materiālus sava zīmola sociālajiem medijiem – šāds saturs bieži vien būs emocionālāks, aktuālāks, un sociālo mediju videi draudzīgāks, kā foto studijā radīts. Turklāt, iesaistīt influencerus satura veidošana var būt budžetam draudzīgi, jo nav jāalgo fotogrāfs, jāīrē studija, jānolīgst modeļi un jāpērk nepieciešamie aksesuāri!

    Promoty platformā ir realizētas vairākas kampaņas, kur zīmols lūdza influenceriem radīt saturu bez publicēšanas savos personīgajos profilos. Šādas kampaņas ir jo īpaši populāras Somijas tirgū – un tā kā influenceru mārketings Skandināvijā ir pāris gadus mums priekšā, varam tikai pieņemt, ka šī aktualitāte drīz būs vērojama arī Latvijas tirgū.

    Nioxin Promoty influenceru mārketinga kampaņa

    8. Kā atlīdzināt influenceriem?

    Visbiežāk influenceriem tiek atlīdzināts ar naudu, produktiem, dāvanu kartēm, dāvanu groziem vai e-veikala kredītiem – šis būs atkarīgs no zīmola produkta/pakalpojuma, influencera cenas un sadarbības veida. Ir iespējamas arī kombinācijas, piemēram, ilgtermiņa sadarbībās influenceris sākumā saņem produktu, bet vēlāk arī naudisku atlīdzību.

    2015. gada Augure aptauja „State of Influencer Engagement“ secināja, ka gandrīz 70% zīmolu nemaksā satura veidotājiem. Gadu gaitā, šīs cipars noteikti ir krities, jo šī joma ir attīstījusies un influenceri cēluši savu vērtību.

    Vai influenceri sadarbojas apmaiņā pret produktiem jeb barterī? Jā, ja viņiem patīk konkrētais zīmols un interesē tā produkti/pakalpojumi. Jāņem vērā, ka šajā gadījumā produkta vai pakalpojuma vērtībai ir jābūt tādai, lai kompensētu satura veidotāja darbu. Profesionāli influenceri, kuri iegulda pamatīgu laiku un darbu satura veidošanā, izmanto atbilstošu apgaismojumu, kameru un aksesuārus, lai radītu saturu, ir pelnījuši arī pienācīgu samaksu.

    Pieminētais pētījums uzsver sešus iemeslus, kādēļ satura veidotāji sadarbojas ar zīmoliem:

    • Augstāka sasniedzamība un sekotāju pieaugums (55%)
    • Iespēja veidot kvalitatīvu saturu saviem sekotājiem (45%)
    • Ietekme uz reputāciju un uzticamības veidošana (29%)
    • Atlaides, bezmaksas paraugi un citi ieguvumi no zīmola (25%)
    • Iespēja papildus piepelnīties (24%)
    • Jaunas pieredzes: pasākumi, ceļojumi utt.  (22%)

    Naudas samaksa

    Nav īsti skaidru vadlīniju, kā aprēķināt godīgu samaksu par influencera saturu. Pastāv populāra formula, kur “1 sekotājs = 1 eiro cents”, ņemot vērā, ka vidējā iesaiste influencerim ir 5%:

    influencera samaksa = sekotāju skaits x vidējā iesaiste x 0.20 €

    influenceru cenas aprēķināšana Promoty

    Piemēram, Latviešu influencerim ar 10 tūkstošiem sekotāju un 5% iesaistes līmeni būs 500 aktīvi sekotāji, līdz ar to ieraksta cena būs ap 100 € –  bet protams, šo arī nosaka satura kvalitāte, sadarbību biežums un citi faktori. Vērts paturēt prātā, ka cenas dažādās valstīs atšķiras, kad tiek veidotas starptautiskas sadarbības, vērts pievērst uzmanību vietējam cenu līmenim attiecīgajā valstī.

    influenceru kampaņas izmaksas Promoty

    Atlīdzība ar produktiem vai pakalpojumiem jeb barteris

    Produkta kampaņas, kur influencerim tiek atlīdzināts ar produktiem vai servisiem, e-veikala kredītiem vai dāvanu karti/grozu ir īpaši veiksmīgas, jo prasa mazāku ieguldījumu un nodrošina labāku atdevi (ROI) vairumā gadījumu.

    Otrkārt, produkta kampaņas piesaista influencerus, kuriem patiešām interesē zīmola produkti un iespējams tos jau izmanto savā ikdienā, līdz ar to priecājas tos ieteikt saviem sekotājiem – šādas sadarbības rezultējas godīgā un autentiskā saturā, kurš nodrošina labus rezultātus.

    Piemēram, viena no veiksmīgām Promoty kampaņām ir Sutu’s influenceru kampaņa, kuras ietvaros influenceriem tika atlīdzināts ar bambusa salmiņiem. Lai arī šis produkts ir ar salīdzinoši zemu cenu, vairāk, kā 400 satura veidotāji kampaņai pieteicās, tai skaitā influenceri ar 100 tūkstošu sekotāju – viņu vērtības sakrita ar ideju, ka jāatbrīvojas no plastmasas salmiņiem, lai palīdzētu ar vides piesārņojumu. Bieži vien Tava zīmola vērtības var uzrunāt influenceri vairāk kā naudiska atlīdzība!

    Sutu bambusa salmiņi Promoty influenceru mārketinga kampaņa

    Kad jāpieņem lēmums par atlīdzības veidu influencerim, padomā par to, kāda ir tavu produktu vai pakalpojumu vērtība un kā tā atbilst influenceriem, kurus iztēlojies savai kampaņai. Piemēram, ja vēlies galvenokārt strādāt ar mikro-influenceriem ar 1 000 – 5 000  sekotāju, veiksmīgai kampaņai produkta vērtībai jābūt no 10 – 50 eiro. Ja produkta vērtība ir zemāka, tad vērts apsvērt naudas kampaņu.

    Balstoties uz mūsu pieredzi Promoty, varam teikt, ka kampaņas, kuras piedāvā zemas vērtības produktus (zem 10 eiro), visticamāk, nebūs veiksmīgas, jo kvalitatīvs influenceru darbs būtu vērts vairāk.

    9. Kā mērīt influenceru mārketinga rezultātus?

    Pēdējais un arī svarīgākais solis jebkurai influenceru mārketinga kampaņai ir tās analīze un rezultātu noteikšana: tas palīdzēs gan noteikt, cik kampaņa bijusi veiksmīga, gan arī to, kuri satura veidotāji ienesa labākus rezultātus kā arī kādus influencerus izvēlēties un kādu budžetu noteikti nākamajai kampaņai.

    Influenceru mārketinga kampaņas rezultātu mērīšana pirmkārt atkarīga no kampaņas mērķa: ja mērķis bija iegūt zīmola atpazīstamību, tad galvenokārt jāpievērš sasniedzamības rādītājiem (reach, impresijas). Taču, ja mērķis bija veidot zīmola imidžu, tad būtu jāfokusējas uz iesaistes rādītājiem: like un komentāru daudzumu un kvalitāti, iesaistes rādītāju, jaunu sekotāju pieplūdumu utt.

    Visgrūtāk ir izmērīt influenceru mārketinga ietekmi uz pārdošanu – par šo influenceru mārketings bieži tiek kritizēts. Vairumā gadījumu tiek izmantota viena no šīm divām opcijām:

    a) Izsekojamas saites (UTM tag), kuras influenceris var pievienot savā profilā vai “story”, tagad jebkurš satura veidotājs Instagram var pievienot saiti savam storijam. Google Analytics zīmols var redzēt, cik daudz apmeklējumu nācis no influencera saites, vai veikti pirkumi un cik lieli.

    b) Personīgie atlaižu kodi ļaus noteikt precīzi, cik daudz pirkumu katrs influenceris ienesis. Tā kā atlaižu kodi ir interesanti arī pašam influencerim un sekotājiem, šī ir abpusēji izdevīga sadarbība. Kā arī tas palīdz precīzāk izvērtēt rezultātu, jo iespējams sekotājs neieies e-veikalā caur konkrēto saiti, taču atlaižu kodu izmantos jebkurā gadījumā.

    atlaižu kodi influenceru mārketings Promoty

    Pēc pirmajiem sadarbību ierakstiem, turpinās nepārtraukta rezultātu izvērtēšana, kur vari izvērtēt ar kuriem influenceriem turpināt sadarbības ilgtermiņā un kuriem tomēr nē. Jāpatur prātā, ka pirmais ieraksts ne vienmēr var nest labākos rezultātus: patērētājiem nepieciešamai vidēji 7-8 saskarsmes punkti ar zīmolu, pirms tiek veikts lēmums par pirkumu, līdz ar to ir vērts pamērīt rezultātus ilgtermiņā.

    Ar rezultātiem vajadzētu dalīties arī ar influenceriem, kuri piedalījās kampaņā. Diemžēl, zīmoli bieži vien to nedara: piemēram, Igauņu satura veidotāja Anni Rahula, atzīst, ka tikai 1/20 sadarbības partneriem ir dalījies ar viņu kampaņas rezultātos. “Pat tad, kad man ir bijis personalizēts atlaižu kods, pēc kura ļoti precīzi var noteikt rezultātus, rezultātus nesaņēmu”, saka Anni. “Saņemt atgriezenisko saiti ir ļoti svarīgi, lai nākotnē attīstītos kā satura veidotājs.”

    Ja vēlies kampaņas statistiku vienuviet (reach, patīk, komentārus), iesakām pamēģināt Promoty influenceru mārketinga platformu, jo tas tiešām ir vērtīgi un pārskatāmi!

    Promoty influenceru kampaņas rezultāti OPI

    10. Influenceru mārketinga juridiskie aspekti

    Tā kā gan influenceru, gan sociālo mediju mārketings ir relatīvi jaunas jomas, ir aktuāli dažādi ētiskie un normatīvie jautājumi.

    Lai patērētājiem tiktu sniegta patiesa un skaidra informācija par publikāciju, par kuru influenceris saņēmis materiāla rakstura labumu (samaksu, dāvanu u.tml.), balstoties uz spēkā esošo komercprakses regulējumu, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) ir sagatavojis šādus ieteikumus:

    • Ierakstā jāiekļauj nepārprotama norāde par komerciālu sadarbību – tas var būt ieraksta tekstā vai pievienojot atbilstošus tēmturus (hashtags)
    • Jālieto kāds no šādiem tēmturiem: #apmaksats, #apmaksatareklama, #paidpartnership, #reklama, #sponsorets
    • Ierakstā vai tēmturos skaidri jānorāda arī sadarbības, reklāmas apmaksātāja vai dāvanas sniedzēja nosaukums

    Īstenojot mārketinga pasākumus sociālo tīklu vidē gan reklāmas devējiem, gan satura veidotājiem ir pienākums ievērot normatīvo aktu prasības. Viens no svarīgākajiem tiesību aktiem šajā jomā ir Negodīgas komercprakses aizlieguma likums. Vienlaikus Reklāmas devējiem un Satura veidotājiem jārēķinās ar Reklāmas likuma un citām reklāmas jomas speciālo tiesību aktu prasībām. Tai skaitā svarīgi ir ņemt vērā:

    • tabakas izstrādājumu un citu  smēķēšanas produktu reklāmas aizliegumu;
    • alkoholisko dzērienu reklāmas prasības un ierobežojumus;
    • enerģijas dzērienu reklāmas prasības un ierobežojumus;
    • uztura bagātinātāju reklāmas prasības.

    Īpaša uzmanība ir jāpievērš gadījumiem, kas saistīti ar bērniem adresētu reklāmu. Tāpat, sniedzot apgalvojumus par Produktu īpašībām, Reklāmas devējiem un Satura veidotājiem ir jāspēj pierādīt izmantoto apgalvojumu patiesību.

    Kā var noprast pēc šī ieraksta influenceru mārketinga platforma kā Promoty atvieglo sadarbību veidošanu: tā palīdz gan ātrāk atrast influencerus, dod pārskatu par influenceru statistiku un datiem, samazina nepieciešamību pēc līgumiem, vienkāršo maksājumus un produktu sūtīšanu.

    Bez influenceriem no Latvijas, Tu vari sadarboties arī ar Igauņu, Lietuviešu, Somu, Dāņu, Zviedru, Norvēģu un Nīderlandes influenceriem. Droši sāc te! 👇🏼

    Vairāk par šo tēmu: